O nas
Odpowiedź na pytanie, czy warto nakładać powłokę ceramiczną na samochód, może być tylko jedna: zdecydowanie tak, i to niezależnie od wieku auta. Szczególnie pojazdy prosto z salonu potrzebują dodatkowej ochrony jeżeli chcemy utrzymać ich salonowy wygląd – współczesne lakiery nie słyną niestety z wytrzymałości. Przyczyną takiego stanu rzeczy są unijne przepisy, które zabraniają stosowania w produkcji powłok lakierniczych używanych wcześniej toulenu i ołowiu. Związki te mają działanie toksyczne, ale to one odpowiadały za wytrzymałość dawnych lakierów. Współcześnie zastąpione je składnikami wodorozcieńczalnymi, co musiało się negatywnie odbić na trwałości powłoki lakierniczej.
Ceramika lakieru chroni go przed kilkoma wyjątkowo szkodliwymi czynnikami: promieniowaniem UV, wilgocią, solą drogową. Lakier bezbarwny jest dodatkowo utwardzony co zmniejsza ryzyko powstawania mikrorys i zadrapań, powstających na przykład podczas mycia auta lub w wyniku pryskających spod kół kamieni.
Warto wiedzieć, że uszkodzenia lakieru najczęściej powstają podczas niewłaściwej pielęgnacji – mycia na myjniach automatycznych czy odśnieżania szczotką o zbyt twardym włosiu. Powłoka ceramiczna minimalizuje to ryzyko, sprawiając, że karoseria lepiej zniesie takie nieodpowiednie traktowanie. A powiedzmy sobie szczerze: niewielu kierowców ma czas, aby z należytą dbałością i regularnością pielęgnować lakier swoich samochodów.
Kolejną korzyścią, jaką zapewnia powłoka ceramiczna, jest pokrycie lakieru warstwą hydrofobową. Dzięki temu woda, a wraz z nią zanieczyszczenia, nie zatrzymują się na karoserii, tylko swobodnie z niej spływają. Pozwala to zachować lakier w czystości na dłużej i ułatwia pielęgnację.
OBSERWUJ NAS:
